top of page

Kalörifer Arızaları

 

Isıtma sistemlerinin başında gelen kaloriferlerde yaşanan en yaygın sorunların başında kalorifer radyatörlerinin ya da halk arasındaki adıyla peteklerinin ısınmaması gelmektedir. Bu sorunun birden çok nedeni olabilir. Hava yapmış, filtresi tıkanmış ya da içi kirlenmiş olan petekler ısınma sorunu yaşayabilmektedir. Bu sorunlara verilebilecek bir diğer örnek de kaloriferin içerisinde dolaşan ve ısıyı dağıtmaya aracı olan suyun yeterli basınca ve bu nedenle kalorifer peteklerine ulaşamamasıdır. Durum böyle olduğu zaman da kalorifer petekleri ısınmaz ve ortaya çözülmesi gereken bir problem çıkar.

Kalorifer sisteminin temeli tesisatın içerisinde dolaşan sıcak suya dayanmaktadır. Bağlantı boruları sayesinde kombiden peteklere giden sıcak su kalorifer peteklerinin içerisinde dolaşarak onların ısınmasını sağlar. Ancak bu su düzgün bir şekilde devirdaim etmez ise petekler ısınma sorunu yaşar. Kalorifer peteklerine su gelmemesinin de belli başlı birkaç sebebi bulunmaktadır. Bunlardan ilki, tesisat borularında kaçak olmasıdır. Dışarıdan hava alan tesisat borusu belirli bir debi ile dolaşan suyun peteklere iletilmesini engeller ve sıcak su peteğe ulaşamaz. Bu da önemli bir seviyede ısı kaybına neden olur. Bu durum fark edildiğinde derhal bir profesyonel tesisatçı tarafından yardım alınmalıdır.

Kalorifer peteğine su gelmemesinin başka bir sebebi de merkezi sistem üzerinden ısınma yönteminin tercih edilmesi ancak hidrolik sisteminin gelişmiş olmaması olabilir. Yani giriş katta bulunan ana sistemden üst katlara doğru yeterli seviyede suyun pompalanamıyor oluşu da kalorifer peteklerine suyun gelmesine engel olabilir. Çıkış noktasından peteklere giden yol ne kadar uzun olursa suyun peteklere ulaşma ihtimali o oranda azalmaktadır. Yukarı yönde ivmelenmesi gereken su herhangi bir hava baloncuğu ile karşılarsa peteklere ulaşamadan geri dönmek durumunda kalabilir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında da hidrofor sistemi kontrol edilmeli ve mümkünse teknik destek alınmalıdır.

petek-temizleme-min.jpg
bottom of page